I'm green plastic - w jaki sposób powstają tworzywa sztuczne nadające się do recyklingu

Co to jest I'm green plastic/I'm green brascen? 

Jest to polietylen produkowany z trzciny cukrowej, surowca odnawialnego, podczas gdy tradycyjny polietylen powstaje z surowców kopalnianych takich jak ropa czy gaz ziemny. Bioetanol będący składnikiem produkcji zielonego plastiku jest pozyskiwany z brazylijskiej trzciny cukrowej a następnie wykorzystywany w procesie produkcji. Tworzywo ma takie same właściwości jak zwykły polietylen wytwarzany z surowców kopalnych pod względem zastosowania, wydajności, a zwłaszcza możliwości recyklingu.

Jaka jest różnica pomiędzy używaniem bioetanolu, a wykorzystaniem surowców kopalnych, takich jak ropa i gaz ziemny?

Trzcina cukrowa wychwytuje CO2 z atmosfery w swoim rocznym cyklu wzrostu. Oznacza to, że produkcja polietylenu I'm green™ przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z konwencjonalnym polietylenem wytwarzanym z surowców kopalnych, takich jak ropa czy gaz ziemny.

Jak powstają nasze opakowania?

Brazylia jest największym na świecie producentem trzciny cukrowej. Brazylijska firma Braskem pozyskuje trzcinę cukrową od różnych dostawców, a następnie rozpoczyna proces odwadniania, w którym ekstrahuje się bioetanol z trzciny cukrowej. Następnie produkowany jest polietylen I'm green™. Ten plastik z trzciny cukrowej jest następnie dostarczany do innych firm i producentów, którzy przekształcają go w zielone produkty z tworzywa sztucznego.

W ten sposób powstają opakowania w 100% nadające się do recyklingu, które powodują znacznie niższą emisję CO2 w porównaniu z konwencjonalnymi produktami z tworzyw sztucznych. Jest to również znacznie bardziej zrównoważony sposób produkcji i wykorzystywania plastiku.

Dbałość o zrównoważony rozwój jest również obecna w relacjach z dostawcami etanolu Braskem. Od momentu sadzenia trzciny cukrowej do produkcji etanolu dostawcy muszą przestrzegać zasad zrównoważonego rozwoju zawartych w opracowanym i wdrożonym przez Braskem „Odpowiedzialnym pozyskiwaniu etanolu”, które obejmuje takie aspekty, jak poszanowanie bioróżnorodności i dobre praktyki środowiskowe.

I'm green plastic - opakowania LAVECO

Czy zielony polietylen jest biodegradowalny i czy można go stosować w kompoście? 

Nie, nie jest biodegradowalny i nie można go używać w kompoście, ale w 100% nadaje się do recyklingu. Podobnie jak w przypadku tradycyjnej produkcji plastiku, polietylen I'm green™ jest materiałem nadającym się do recyklingu i może być ponownie użyty w tych samych konwencjonalnych łańcuchach.

Co to jest bioplastik lub biopolimer?

Zgodnie z European Bioplastics Association tworzywa sztuczne wykonane ze zrównoważonych źródeł biodegradowalnego tworzywa sztucznego nazywane są bioplastikami (lub biopolimerami).

Ponieważ polietylen I'm green ™ jest wytwarzany z etanolu wyekstrahowanego z trzciny cukrowej, jest również uznawany za bioplastik.

Ciekawostki: 

  • Polietylen I'm green jest nagradzany i uznawany na całym świecie za bardzo pozytywny bilans środowiskowy. Biorąc pod uwagę cały łańcuch dostaw, usuwa z atmosfery 2,15 tony CO2 na każdą wyprodukowaną tonę polimeru, pomagając tym samym zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. 
  • W Brazylii i Stanach Zjednoczonych bioetanol jest także dodawany do benzyny i jest prawnie wymagany jako składnik około jednej czwartej mieszanki paliwowej. Ma to na celu bardziej ekologiczne wykorzystanie benzyny. W 2009 roku światowa produkcja bioetanolu osiągnęła ponad 70 miliardów litrów.

Podziel się tym postem

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili