Jak prawidłowo czyścić i odkamienić ekspres do kawy?

Czy dbanie o ekspres do kawy jest dla Ciebie ważne? Powinno być.

Pamiętaj, co ten sprzęt wnosi do Twojego życia każdego dnia – piękny, bogaty, płynny wstrząs kofeinowej rozkoszy.

Niestety zła konserwacja może doprowadzić do tego, że osad wapienny może zapchać ekspres i spowodować jego poważne uszkodzenie. Nie wspominając o tym, że z pewnością wpłynie to na smak Twojej kawy. Bez względu na to, jakiej wody używasz (nawet jeśli używasz wody butelkowanej), dobrym rozwiązaniem jest regularne usuwanie kamienia z ekspresu do kawy.

Szybkie przeprowadzenie odkamieniania ekspresu

Aby proces odkamieniania ekspresu przeprowadzić szybko i sprawnie, trzeba pamiętać o kilku rzeczach:

  • Co jaki czas odkamieniać?
  • Jakich preparatów używać?
  • Jak to zrobić prawidłowo?
  • Kiedy należy przeprowadzić odkamienianie?

Bardzo często ekspresy same informują o konieczności usunięcia kamienia z systemu aparatu, należy wtedy jak najszybciej przeprowadzić procedurę czyszczenia by uchronić sprzęt przed zniszczeniem.

Co jeśli Twój ekspres nie takiej funkcji? Większość producentów zaleca by ekspresy, które nie mają tej funkcji odkamieniać co ok. 200 – 300 przygotowanych porcji kawy.

Czy w takim razie należy liczyć każdą wypitą filiżankę? Nie, po prostu wystarczy określić ilość przeciętnie wypijanych filiżanek w ciągu dnia i oszacować co jaki czas należy ekspres odkamienić.

Pamiętaj! Po regularnym użytkowaniu ekspresu twarda woda może powodować gromadzenie się minerałów na wielu wewnętrznych elementach urządzenia, zmniejszając tym samym temperaturę parzenia, moc urządzenia oraz smak kawy.

Czym odkamienić ekspres do kawy?

Wśród dostępnych na internecie porad najczęściej stosowanymi preparatami są:

  • Kwas cytrynowy
  • Ocet
  • Specjalistyczne produkty odkamieniające – profesjonalne odkamieniacze

Pamiętaj, że zanim zdecydujesz się na konkretny produkt, sprawdź w instrukcji obsługi, czy istnieją jakieś ograniczenia lub czy producent nie zaleca innej metody. To może mieć istotne znacznie w momencie serwisowania ekspresu!

Dlaczego nie rekomendujemy stosowania kwasku cytrynowego oraz octu?

Substancje te nie są przeznaczone czyszczenia ekspresów do kawy! Cienkie przewody znajdujące się w systemie aparatu są przystosowane tylko do wskazanych środków odkamieniających tj. kwas mlekowy. Nieodpowiednie czyszczenie może nie tylko nie odkamienić wartego bardzo często kilka tysięcy sprzętu ale i popsuć smak przygotowywanej kawy… Bo przecież – nikt nie chce pić kawy o smaku octu.

Krok po kroku…Jak usunąć osad z ekspresu do kawy?

Instrukcja jak postępować z Naturalnym odkamieniaczem do ekspresu LAVECO 

Zalecamy postępowanie według schematu:

1. W zależności jaki posiadasz ekspres otwórz instrukcję obsługi na dziale odkamienianie. Wyjmij pojemnik na wodę, przepłucz go, a następnie wlej wodę i  środek odkamieniający (ilości według instrukcji). Jeśli nie posiadasz instrukcji rekomendujemy by wleć 100 ml odkamieniacza do pojemnika na wodę i dopełnij pojemnik 1 litra wodą.

2. Włóż pojemnik do ekspresu, a następnie włącz go. Jeśli urządzenie posiada automatyczne odkamienianie, to wystarczy włączyć program i poczekać, aż ekspres skończy pracę. Jeśli Twój ekspres nie ma takiej funkcji rekomendujemy: Wypuść wodę z ekspresu (funkcja przygotowania jednej filiżanki kawy..bez kawy lub gorąca woda).

3. Poczekaj 10-15 minut. Po tym czasie ponownie wypuść wodę w ekspresu i poczekaj kolejne 5 minut. Czynność powtarzaj aż pojemnik na wodę będzie pusty.

4. Wyłącz ekspres, wyjmij pojemnik na wodę, przepłucz go, a następnie ponownie nalej pełny zbiornik wody, następnie wypuść wodę z ekspresu (włącz 3 razy funkcję przygotowania filiżanki kawy…bez kawy lub gorącej wody).

5. Od teraz możesz ponownie co ranka cieszyć się smakiem pysznej kawy!

Stosując produkt LAVECO możesz mieć pewność, że używasz produkt najwyższej jakości. Kiedy zakończysz płukanie, weź duży wdech wypływającej wody i upewnij się, że pachnie tylko jak woda. Nie poczujesz zapachu octu, kwasu cytrynowy ani niczego innego.

Pamiętaj, że stosowanie odkamieniacza LAVECO nie wpływa na smak kawy, w odróżnieniu od produktów na bazie octu lub kwasku cytrynowego, które dodatkowo mogą uszkodzić urządzenie. 

Podziel się tym postem

Produkty powiązane

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili