Po co sprzątamy nasze domy?

Najważniejszym powodem dla którego każdy z nas przynajmniej raz na tydzień sprząta dom i robi pranie jest utrzymanie zdrowia i zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób. Odpowiednio wyczyszczone powierzchnie przerywają łańcuch infekcji, w tym chorób bakteryjnych, takich jak zatrucie pokarmowe, a także infekcje wirusowe, tj. Covid-19. Aby zmniejszyć ilość rozwijających się w Twoim domu drobnoustrojów nie wystarczy posprzątać należy zrobić to dokładnie i użyć do tego celu odpowiednich środków czystości.

Czy ocet lub sok z cytryny jest skutecznym środkiem dezynfekującym?

Krótko mówiąc, nie. Zarówno kwas cytrynowy w cytrynach jak i kwas octowy w occie są nie skutecznymi substancjami, ponieważ ich stężenia i pH są niewystarczające, by zdezynfekować czyszczoną powierzchnię.

Czy wcieranie alkoholu lub nadtlenku wodoru w czyszczoną powierzchnię to dobre rozwiązanie?

Zarówno alkohol jak również nadtlenek wodoru są solidną alternatywą dla chemicznych środków dezynfekujących. Aby alkohol wykazywał właściwości dezynfekujące jego stężenie powinno być równe ok. 60-70%, a stężenie nadtlenku wodoru powinno wynosić ok. 3%. Dla osiągnięcia zadowalającego efektu należy pozostawić alkohol na czyszczonej powierzchni na co najmniej 30 sekund, a nadtlenek wodoru na co najmniej minutę, a następnie wytrzeć do sucha.

W jaki sposób czyszcząc usuwamy bakterie i wirusy?

Istnieją trzy główne sposoby usuwania patogenów podczas czyszczenia. Po pierwsze, możemy to zrobić fizycznie tzn. usunąć mikroorganizmy za pomocą płynu ze spryskiwaczem i szmatki. Pamiętaj jednak, że bakterie i wirusy mogą się ponownie skolonizować już w przeciągu 20 minut, dlatego najlepiej jest czyścić powierzchnię tuż przed użyciem – na przykład, gdy przygotowujesz posiłek lub zaczynasz pracę przy laptopie -świetnie sprawdzi się tutaj nasz naturalny płyn do czyszczenia kuchni!

Drugim sposobem usuwania bakterii i wirusów jest zabijanie patogenów. Przy zastosowaniu odpowiednich stężeń produkty przeciwbakteryjne mogą skutecznie zabijać bakterie. Warto jednak zwrócić uwagę, że tempo rekolonizacji będzie podobne jak w przypadku fizycznego usuwania bakterii czyli około 20 minut. W Stanach Zjednoczonych wiele osób uważa, że ​​produkty przeciwbakteryjne są niepotrzebne. FDA zakazała wprowadzania do obrotu produktów przeciwbakteryjnych, ponieważ nie ma wystarczających dowodów na to, że są one bardziej skuteczne niż mydło i woda, a także dlatego, że uważa się, że regularne stosowanie tych produktów ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi.

Trzecim sposobem usuwania drobnoustrojów jest zabijanie patogenów wysoką temperaturą tzw. sterylizacja. Przy wieczornych porządkach warto zadbać o to by szmatkę, którą przecieramy blaty wyparzyć w gorącej wodzie! W ten sposób warto również wyparzać maseczki ochronne, które zakładamy wychodząc z domu.

Jak działają naturalne środki czystości LAVECO?

Organiczne produkty czyszczące działają przy użyciu wszystkich metod usuwania patogenów. W kuchni najważniejsze jest fizyczne usuwanie bakterii i innych patogenów. Używając naturalnego płynu do kuchni LAVECO najpierw spryskaj powierzchnię, którą chcesz wyczyścić, wytrzyj wilgotną ściereczką, po czym przetrzyj do sucha za pomocą ręcznika papierowego. Następnie przepłucz szmatkę gorącą wodą, aby usunąć patogeny i pozostaw do wyschnięcia.

Wszystkie produkty LAVECO zawierają organiczne mieszanki olejków eterycznych, które mają właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, co znacznie wzmacnia fizyczny proces usuwania patogenów!

Podsumowując, naturalne produkty czyszczące LAVECO w sposób fizyczny skutecznie usuwają patogeny, w tym bakterie i wirusy, przez co nie jest konieczne stosowanie komercyjnych produktów antybakteryjnych zawierających składniki drażniące skórę.

Pamiętaj! Stosując produkty LAVECO chronisz swój dom i rodzinę, a także wspierasz środowisko i własne zdrowie!

Podziel się tym postem